זהירות מגבונים בביוב!

השלכת מגבונים לחים לאסלה גורמת לסתימות בקווי ובמערכות הביוב במיליוני שקלים מדי שנה. הנזקים נגרמים הם לצנרת הביתית, למערכות ההולכה העירוניות והן למערכת הביוב הארצית. הצטברות של מגבונים במערכות הביוב, בעקבות השלכתם לאסלה, מקצרת את חיי הציוד המכאני בתחנות השאיבה ובמתקנים לטיפול בשפכים ועלולה לגרום להזרמת ביוב לסביבה ולנחלים. מגבונים בביוב הינם סיבה עיקריות לסתימות בביוב.

הצריכה השנתית בישראל היא של כ-3.1 מיליארד מגבונים בשנה, כ-407 מגבונים לנפש. המגבונים מהווים כשליש מהפסולת המגיעה למכוני טיהור השפכים.

דו”ח מומחים קבע שגם מגבונים לחים שמשווקים כ”נשטפים באסלה” או “מתכלים” – נתקעים לאורך מערכת הביוב ויוצרים נזקים כבדים העלולים להסתיים בסתימות והצפות ביוב. לכן זריקת מגבונים אשר לכאורה מתקלים מתגלים כרגילים ונשארים מגבונים בביוב.

הריבוי הטבעי בשילוב המודרניזציה גורם לעלייה חדה בשימוש במגבונים. אם לא נמנע את הגעתם למערכת הביוב  – הנזקים העתידיים יהיו הרי גורל. לפיכך, אין להשליך לאסלה מגבונים מכל סוג אלא למתקן האשפה הביתי!

מגבונים בביוב

המגבונים ומשך התכלותם – מגבונים מסיבים סינטטיים – מיוצרים מסיבי פוליאסטר וויסקוזה והשימוש בהם הוא הנפוץ ביותר. המגבונים כמעט אינם משנים את תכונותיהם הפיזיות, אלא מקבלים מתיחה וסלסול ואף נכרכים זה בזה לאורך כל מסלולם מהאסלה ועד למכון טיהור השפכים, בניגוד לנייר הטואלט אשר מתפרק תוך זמן קצר מהשלכתו. מחקרים צופים כי משך התפרקותו של מגבון סינטטי העשוי מסיבי פוליאסטר וויסקוזה בתנאי הטמנה מוערך בכ- 300 עד 500 שנה.

הטעיית הצרכנים 
לצד אריזות המגבונים הנושאות סמל או כיתוב המבקש לא להשליכם לאסלה, קיימים מגבונים שעל אריזתם מצוין כי הם “נשטפים באסלה”, “מתכלים” או “מתפרקים”. ביניהם מוצרים חדשים אשר מפורסמים לאחרונה העונים למונח “נייר טואלט לח” או “מגבוני טואלט” דבר שעלול להטעות את הצרכן. ולגרום למבגונים בביוב להישאר שם ולא להתפרק.


חברת מ.ע שירותי ביוב נאלצת לטפל בהרבה בסתימות קשות שרובן קורות בעקבות השלכת מגבונים לאסלה, הגורמות לסתימות במערכת הביוב ולעיתים לנזק במשאבות הביתיות המסתכם באלפי שקלים. שאיבת ביוב הינה הפתרון. 

לכן הימנעו מלהשליך מגבונים לביוב גם אם מצוין באריזתן כי הם מתכלים.במידה ובכל זאת נתקלת בסתימה בביוב, חברת מ.ע שרותי ביובים, תשמח לתת לך שירות אמין ומקצועי, ע”י צוות מימן ומנוסה שעבר הכשרה, עם ציוד חדיש ומשוכלל מהמתקדמים והמובילים בשוק.